Zánět trojklanného nervu je velmi nepříjemný protože se obvykle projevuje velkou bolestí v oblasti obličeje. Uvedeme si také další příznaky a projevy a na závěr také základní informace o léčbě.
Trojklaný nerv (nervus trigeminus) patří mezi důležité hlavové nervy. Někdy se tomuto nervu říká také 5. hlavový nerv. Ptáte se k čemu slouží trojklanný nerv? Přenáší vzruchy z obličeje, úst, nosu ale i vedlejších nosních dutin. Svými impulzy zajišťuje také žvýkání. I trojklanný nerv však může být napadat zánětem. Nerv může být postižený zánětem celý nebo pouze některá jednotlivá větev nervu. V tomto případě bývá většinou pak zasažena druhá nervová větev. Zánět trojklanného nervu je velmi často mylně zaměňován se zánětem zubů. Tento zánět vzniká tak, že dojde k tomu, že se se poruší obalová část nervu. Pak jsou drážděna nervová vlákna a to pak způsobuje ty silné bolesti v obličeji. Mezi spouštěcí faktory patří chlad, prochladnutí, smrkání.
Příznaky a projevy zánětu trojklanného nervu
Zánět trojklanného nervu se ve většině obvyklých případech projevuje zejména těmito příznaky a projevy:
- silné bolesti v obličeji – naprosto typické jsou silné bolesti obličeje. Nejvíce tuto bolest zhoršuje chlad, vítr a stres.
- změna citlivosti obličeje – změní se citlivost obličeje
- narušená hybnost žvýkacích svalů – dochází k narušení hybnosti žvýkacích svalů. To dělá problémy při jídle. Někdy se mohou objevovat až křeče svalů na žvýkání.
- bolest zubů – bolesti se často přenášejí často i do zubů. Proto si pak lidé často myslí, že mají problém se zuby a jdou k zubnímu lékaři.
Léčba
V úvodu vám lékař nasadí lék karbamezepin, který dokáže na začátku ulevit od silných bolestí. Po čase však přestávají účinkovat tak jak na začátku. Někdy se musí využít neurochirurgická léčba. Díky tomuto zákroku se uvolní nerv. Některé zdroje uvádějí velmi dobrou účinnost při využití akupunktury.
Zánět trojklanného nervu není dobré podceňovat, jinak se zánětlivý proces může přesouvat do dalších částí těla. Například oko, mozek.