Zánět slinivky břišní je závažné onemocnění. V článku budou popsány jednotlivé příznaky a projevy. Uvedeme také základní informace ohledně léčby a také jak by měla vypadat dieta při zánětu slinivky břišní.
Slinivka břišní je žláza a nachází za břišní dutinou. Je uložena u žaludku a velkých břišních cév. Slinivka břišní vyrábí pro naše tělo trávicí štávy, inzulín a další enzymy a hormony. Slinivka většinou váží něco okolo 70 gramů. Břišní slinivku někdy postihne zánět. Může mít jak akutní, tak také chronickou podobu. Mezi časté příčiny patří žlučníkové kameny, nadměrné množství alkoholu, naráz do břicha, zvedání těžkých břemen, U této nemoci jde o to, že se moc brzo aktivují štávy na trávení. Dojde k aktivaci trypsinu. Pak se začne natravovat samotná slinivka břišní a tím dochází k jejímu poškozování a vznikání zánět.
Zánět slinivky břišní: příznaky a projevy
Pokud se bude jednat o akutní zánět slinivky břišní, tak se budou objevovat především tyto hlavní příznaky a projevy:
- bolest v nadbříšku – bolesti v oblasti nadbříšku jsou často velmi silné. Někdy se pak stává, že bolí doslova celé břicho.
- zvracení – po zvracení však nenastává zlepšení
- nevolnost – je přítomna celková nevolnost
- zrychlení dechu – objevuje se také zrychlený dech
- horečka – díky zánětu také dochází k zvyšování tělesné teploty
Pokud se jedná o chronický zánět slinivky břišní, tak se budou objevovat tyto příznaky:
- bolest v nadbříšku – bolest má nárazovitý charakter. A objevuje se typicky po jídle.
- lesklá stolice – díky špatnému trávení můžeme pozorovat lesklou stolici.
Léčba a dieta
Pokud se jedná o akutní podobu zánětu, tak je nutná rychlá léčba. Je nutná hospitalizace v nemocnici. Postižený pak nepříjmá potravy a je hydratován pomocí tekutin přímo do žíly.
Při problémech se slinivkou je nutné držet příslušnou dietu. Hlavní je zcela přestat pít jakýkoliv alkohol. Měly by být omezena spotřeba tuků. Nemělo by se jíst ani čerstvé pečivo. Musí se vyřadit také česnek a cibule. Neměly by se jíst také sladnosti a čokoláda.