Zánět tlustého střeva patří mezi méně časté záněty. Uvedeme si jaké bývají hlavní příznaky a projevy. Řekneme si také základní informace o léčbě a dietě.
Zánět tlustého střeva (často se používají také názvy proktokolitida a Ulcerózní kolitida) se řadí mezi zánětlivá onemocnění střev. Jedná se vlastně o chronicky probíhajicí zánět v oblasti tlustného střeva. Postihuje sliznici tlustného střeva. Tento zánět většinou propuká mezi 20. a 40. rokem. Spekuluje se o různých příčinách, ale zatím nebyla objevená přesná příčina. Onemocnění probíhá v určitých fázích, kdy v období remise je pacient bez obtíží, ale v období relapsu zánět opět naplno propuká. V Česku je podle posledních průzkumů zhruba 50 lidí na 100 000 obyvatel postižených proktolitidou. Zajímavé určitě je, že čím je zěmě vyspělejší tím větší výskyt tam má toto onemocnění.
Příznaky a projevy zánětu tlustého střeva
Zánět tlustého střeva se obvykle bude projevovat především těmito hlavními příznaky a projevy:
- průjem – může mít různou intenzitu, podle rozsahu onemocnění. Stolice je tedy velmi řidká a vodnatá. Ve stolici se mohou objevovat příměsy krve.
- bolesti břicha –
- ztráta apetitu – máme sníženou chuť k jídlu
- ztráta tělesné váhy – ztrácíme hmotnost i když nechceme hubnout.
- horečka – spíše pouze mírně zvýšená tělesná teplota
- bolest v oblasti konečníku – pociťujeme bolesti v oblasti konečníku
- kožní vředy – někdy se objevují i vředy na kůži – Pyoderma gangraenosum
- únava – únava a celkevé vyčerpání organismu. Máme málo sil.
Léčba a dieta
Úplné vyléčení zatím není možné. Často se využívá Sulfasalazin na potlačení zánětu. Využívají se také Kortikosteroidy v různé formě. Mohou se využít také imunosupresiva.
Při tomto onemocnění je nutné zaměřit se také na stravu a patřičným způsobem každodenní stravu upravit. Musí se držet šetřící dieta. Je třeba vyřadit potraviny s vysokým obsahem vlákniny. Je to například zelenina, ovoce, ovesné vločky, luštěniny, otruby atd.