Hledáte ideální bylinku pro jarní zahrádku? Vypěstujte si pažitku ze semen. Je to velmi jednoduché a zvládne to i absolutní zahradnický začátečník. Pozor si musíte dát jen na semínka, která byla dlouho skladována.
Na našich zahradách bývá nejčastěji pěstována pažitka pobřežní. Právě tu najdeme v obchodech se semeny. Ale pozor na semena stará nebo špatně skladovaná, velmi rychle totiž ztrácí klíčivost a místo zeleného koberce s cibulovou vůní by vám mohl na záhonku vyrůst pouze plevel.
Pažitka – pěstování. Začněte s ním už v březnu
Křehké stvoly pažitky nemají rády čerstvé mrazíky. K výsadbě je tedy možné přistoupit až v druhé polovině května. Stačí jí mělký dolík v dostatečně zkypřené půdě s dostatkem sluníčka. Ve stínu budou stvoly tmavé a hořké. Před výsadbou nalijte do půdy dostatečné množství vody a i nadále udržujte záhon s pažitkou přiměřeně vlhký.
Ale nemusíte utrácet své peníze za předpěstované sazenice. Místo toho si pažitku vypěstujte ze semínek. Jsou drobná, takže toho příliš nepotřebují. Vezměte výživnou půdu smíchanou s pískem v poměru 3.1 a semínka volně rozhoďte po jejím povrchu. Velmi lehce vmáčkněte a zavlažte. Zpočátku dodávejte vodu rosením, po vyklíčení pak můžete přistoupit i k opatrné zálivce.
Pažitku nechte v pěstebním truhlíku, dokud nezesílí. Asi po měsíci ji přesaďte do běžného květináče a dál pokračujte v přiměřené zálivce. V květnu pak pažitku vysaďte ven. Jen si ohlídejte, aby nebyla půda promáčená nedávnými silnými dešti. Kořeny rostlin by mohly uhnít dřív, než se stihnou pořádně zavrtat do půdy.
Pažitku sklízejte průběžně po celý rok. Aby hojně obrážela, pravidelně zaštipujte kvetoucí hlavičky. Nemusíte je vyhazovat, pokud je rozeberete na poupátka, můžete je použít jako netradiční dekoraci pro slaná studená jídla. Ozdobí saláty, studené mísy i chlebíčky.
Naopak chcete-li si příští rok vysít pažitku ze svých vlastních zásob, nechte několik stvolů plně dozrát. Postačí 4-5 kousků, z nichž se pažitka bohatě vysemení.
Náš tip: K samovýsevu může dojít i na záhonu. Půdu je však třeba před zimou zakrýt chvojím, aby mladé rostliny na jaře nepoškodily silné mrazy.
Stará semínka pažitky – vyklíčí vám ještě?
Všechny cibuloviny mají dobu klíčivosti jen velmi krátkou, zpravidla nepřesáhne dva roky. Cibule, pór – ani pažitka není v tomto ohledu výjimkou. Pokud ji tedy chcete vypěstovat ze starých zásob, proveďte předtím test klíčivosti.
Dostatečné množství semen (orientačně asi tak sto) rozhoďte na vlhkou vatu. Udržujte vlhké a počkejte, až vzejdou. Během dvou až tří týdnů by mělo být jasno. Vzešlá semena spočítejte. Pokud jich vyklíčila polovina, můžete je bez obav využít. Je-li klíčivost okolo 30 %, vysijte je do truhlíků dvojnásob hustě, a semena s klíčivostí pod 30 % bez milosti vyhoďte.