Zavařování jahod

Máte chuť na jahodový kompot, ale netušíte, jak na něj? Ukážeme vám, jak postupovat při zavařování jahod, abyste byli s výsledkem vždy spokojeni a neplýtvali tak drahými ingredience na nevydařený výrobek.

I když jste byli prozatím z jahod zvyklí vyrábět pouze marmeládu, rádi vám ukážeme, jak to změnit. Kompotované jahody jsou bezkonkurenční se šlehačkou jako perfektní nedělní dezert. Ale využijete je i v koláčích, buchtách a dalších zákuscích. A opravdoví mlsalové je mohou jíst prostě jen tak.

Zavařování jahod

Zavařování jahod – postup krok za krokem

Základ správně zavařeného kompotu je dobrý výběr vstupních surovin. Jahodový kompot si žádá spíše středně velké jahody, vynikající tuhou dužinou stejnoměrné hustoty (tedy bez vnitřních dutin). Měly by být co nejintenzivněji vybarvené (tedy co nejzralejší) se silnou chutí a výraznou vůní. Takové jahody toho pak k dokonalosti příliš nepotřebují. Zavařovat nezralé plody ze supermarketu si zpravidla koleduje o průšvih v podobě velkého množství cukru a nevalné finální chuti.

Jahody zbavíme stopek – použijeme vykroucení, případně špičku nože. V žádném případě neodkrajujeme vrchní část jahody „s bubákem“, při zavařování by totiž plody opustila většina lahodné šťávy. Zároveň vyřaďte plody nahnilé a nezralé. Dobře je opereme, aby v dužině nezůstal žádný ulpělý písek (to se stává zvláště v deštivém období sklizně).

Aby se jahody volně nevznášely na vrcholu sklenice a získaly rovnoměrnou chuť, je třeba je tzv. předsladit. To se neobejde bez vhodného nálevu. Na dva kilogramy jahod si připravíme:

  • 800 gramů cukru
  • 2 gramy kyseliny citronové
  • 1 litr vody

Všechny suroviny svaříme, vložíme oprané jahody a udržujeme plamen dvě minuty. Poté stáhneme a necháme vychladnout na 40 °C (bude se nám hodit kuchyňský teploměr). Jakmile dosáhne nálev požadované teploty, jahody vyjmeme a pomoci sítka, přendáme do vymytých a vysušených zavařovací sklenic a nálev zalijeme.

Sterilujeme při 90°C. Doba se řídí podle velikosti sklenice. Obsah 0,5 litru si žádá 15 minut. Litrové sklenice pak rovných dvacet minut. Otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout. Uložíme do temna a chladu. Takto zavařené jahody vydrží ve spíži bez obtíží několik let.

Jak na zavařování jahod bez předvařování

Poku jahody předvařovat nechceme, protože jsou jejich plody příliš měkké nebo se nechceme připravit o jejich jedinečnou chuť, svaříme nálev bez jahod. Ty v něm necháme louhovat až po vychladnutí 3-4 hodiny. Teprve poté je přendáme do sklenic a nálevem zalijeme. Po sterilaci se však musíme takovému kompotu více věnovat. Několikrát ho během během chladnutí obrátíme dnem vzhůru. Tím zabráníme snižování objemu plodů po vychladnutí. U menších plodů je vhodné sklence i mírně protřepat. Ale jemně, abych místo kompot neměli rozmačkanou kaši!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno