Pepř patří mezi základní koření, které nesmí chybět v žádné kuchyni. Ale není pepř jako pepř. Existují tisíce druhů pepře, ten se navíc připravuje na mnoho způsobů. Jedním z oblíbených druhů je zelený pepř v nálevu, který je při skousnutí měkký, jemný a výrazný. Hodí se pro přípravu omáček a řady dalších pokrmů. Právě na zelený pepř v nálevu se dnes zaměříme.
Mohlo by se zdát, že černý, bílý a zelený pepř jsou tři různé druhy pepře, ale není tomu tak. Ve všech třech případech se jedná o plody pepřovníku černého. Zelený pepř se z této rostliny sklízí jako první, proto má světle zelenou barvu a jeho chuť není tak výrazná. Díky své jemné chuti se používá při přípravě steaků, omáček a dalších rostlin, kde je žádoucí jemná chuť, které nepřebije chuť dalších surovin. Zelený pepř v nálevu je jednou z možností úpravy. Pokud si pořídíte zelený pepř v nálevu, můžete jej využít při přípravě řady pokrmů.
Naložený zelený pepř je měkký, konzumují se celé plody
Na rozdíl od sušeného pepře je ten nakládaný měkký, proto se konzumují celé plody. Obvykle se nakládá do octového láku. Konkrétní složení pak závisí na druhu konkrétního nakládaného pepře, nálev je obvykle složený z vody, vinného octa a soli. Nic víc v tom nehledejte. I tak je jeho chuť opravdu delikátní a ozvláštní mnoho báječných masných i nemasných pokrmů. I když si můžete zelený pepř v nálevu připravit sami doma, spíš se to vzhledem k pracnosti a ceně za pepř nevyplatí. Zelený pepř v nálevu totiž dnes koupíte téměř v každém obchodním řetězci, jeho cena je příznivá.
Recept na pepřovou omáčku
Zelený pepř v nálevu je základem pro přípravu mnoha pokrmů. Jedním z nich je bezpochyby pepřová omáčka, která se hodí k masu i k těstovinám. Co pro přípravu pepřové omáčky budete potřebovat? Základem chuti bude samozřejmě zelený pepř v nálevu, postačí vám 4 vrchovaté lžíce. K tomu budete potřebovat ještě půl litru vývaru (hovězího, kuřecího či zeleninového), 200 ml smetany ke šlehání, polévkovou lžičku hořčice, tři lžíce másla, malou cibuli, sůl a další koření dle chuti.
Na středním ohni rozpusťte máslo a přidejte nadrobno nakrájenou cibuli. Až zesklovatí, přidejte vývar a bylinky. Nechejte vývar přivést k varu, až začne probublávat, přilijte smetanu ke šlehání. Až omáčka začne houstnou přidejte zelený pepř v nálevu. Nemusí se dlouho vařit, protože už sám o sobě je změklý. Po několika minutách můžete omáčku podávat k masu nebo jí zalijte těstoviny.
Zelený pepř v nálevu je skvělou ingrediencí, protože dokáže ozvláštnit chuť mnoha pokrmů. Pokud máte rádi pepř a chcete jej okusit v jiné variantě, zelený pepř v nálevu si rozhodně pořiďte.