Zánět okostnice: Jaké jsou příznaky?

Okostnici si můžeme představit jako tenký obal kosti. Lidé, kteří zažili zánět okostnice, hovoří o tom, že se jedná zdaleka o nejhorší bolest. Jaké jsou příznaky zánětu okostnice? Lze zánět rozpoznat již v počátku? Jaké jsou možnosti léčby?

Zánět okostnice (periostitida) se nejčastěji projevuje v oblasti dolních končetin nebo v ústní dutině (zuby). Zánět okostnice může být doprovázen vznikem tzv. ostruhy v oblasti patní kosti. U sportovců se zánět okostnice objevuje také na holeních.

Příznaky zánětu okostnice v ústní dutině

Nástup zánětu okostnice v ústní dutině má zpravidla pozvolný nástup. Všimnout si můžeme zpočátku zarudlých dásní, které mohou otékat. Typická je také citlivost zubů nebo krvácení dásní (jde o příznaky, které se objevují i v případě paradentózy). K dalším příznakům zánětů okostnice se objevuje již hnisání dásní a velmi silná – pulzující bolest. Typickými projevy v této fázi jsou také teplota a nevolnost.

Při příznacích zánětu okostnice neváhejte s návštěvou zubního lékaře. Zpravidla vám zánět vyčistí a naordinuje vám antibiotika. Další možností léčby zánětu okostnice v ústní dutině je vytržení zaníceného zubu.

Příznaky zánětu okostnice dolních končetin

Se zánětem okostnice na dolních končetinách se setkávají zejména běžci. Zánět okostnice na holeni se projevuje silnou bolestí, která je pociťována jakoby přímo na kosti. Důvodem zánětu okostnice holení bývá zpravidla nevhodná obuv nebo technika běhu či povrch.

Vhodné je asfalt vyměnit za měkký povrch (například v lese). Při běhu je důležité našlapovat na na špičku a jakoby přes vnější stranu chodidla. S léčbou zánětu okostnice může pomoci také konzumace magnesia a sprchování postiženého místa studenou vodou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno