Bráníte se močení, protože vás při něm sužuje palčivá bolest. Jenže jako na potvoru pociťujete stále častější nutkání. Na toaletě byste mohli sedět… Nejen to jsou příznaky zánětu močových cest. Jak se zánětu rychle zbavit? Jaké jsou možnosti léčby a prevence?
Zánět močových cest je nepříjemné onemocnění, které se může rozvinout v zánět močového měchýře. Trpí na ně především ženy, ale nevyhýbá se ani mužům. Příčinou vzniku zánětu močových cest jsou bakterie, které se mohou do močového ústrojí dostat kvůli nevhodné hygieně. Rychleji se množí, pokud nedostatečně pijeme, a svoji roli hraje také prochladnutí nebo podráždění při pohlavním styku.
Příznaky zánětu močových cest
- Palčivá a řezavá bolest při močení
- Časté nutkání k močení Zakalená moč (někdy i se stopy krve)
- Bolest v podbřišku nebo v oblasti ledvin
- Nepříjemně zapáchající moč
- Nevolnost
- Zvýšená teplota
Léčba zánětu močových cest
Zánět močových cest může být akutní nebo chronický. Akutní zánět má rychlý nástup, bolest je intenzivní, zatímco chronický zánět má slabší projevy, ale neustoupí tak rychle. Při prvotních příznacích zánětu močových cest okamžitě zvyšte příjem tekutin – doslova své tělo prolévejte vodou a bylinnými čaji.
Udržujte své močové cesty a ledviny v teple (skvělé jsou horké koupele). Pokud bolest poroste a zánět neustoupí, přidají se další projevy (nevolnost, zvýšená teplota apod.), vyhledejte lékaře. Ten vám pravděpodobně předepíše antibiotika, která tělu pomohou si se zánětem poradit. V případě těžkých stavů je vhodná návštěva odborného lékaře – urologa.
Předcházejte zánětu močových cest
Jestliže na zánět močových cest „trpíte“ a míváte je často, dbejte na vhodnou prevenci. Základem je hygiena v intimních partiích, která zahrnuje nejen dostatečnou čistotu, ale také nošení vhodného spodního prádla. Dbát byste měli také na pravidelný příjem tekutin v průběhu celého dne a na udržování ledvin i močového měchýře v teple.