Jakkoliv je Slovinsko rozlohou malá země, podnebí a počasí na jejím území se značně liší. Na severovýchodě panuje ve vysokohorských oblastech drsné alpské klima, na pobřeží Jaderského moře je klima středomořské. Na celém území Slovinska se aktuální počasí do značné míry odvíjí podle vzájemného ovlivňování mezi těmito klimatickými systémy.
Počasí ve Slovinsku? A kam jedete?
Ve Slovinsku je podnebí alpské,kontinentální a středomořské. Většina Slovinska má kontinentální podnebí. Průměrná teplota je -2 °Celsia v lednu a 21 °Celsia v červenci.
Předpověď počasí pro Slovinsko může obsahovat docela odlišné informace.
- Jiné bude předpověď pro severovýchod Slovinska, pro který je charakteristické kontinentální klima;
- jiná předpověď počasí bude pro Julské Alpy;
- docela jiné počasí meteorologové předpovědí pro přímořské oblasti u pobřeží Jadranu.
Během jednoho dne může být na území Slovinska jasno, slunečno a horko, a zároveň větry, mraky a déšť.
Rovněž teploty vzduchu se ve Slovinsku mohou dost výrazně lišit. Zejména v severovýchodních oblastech, kde je silný vliv kontinentálního klimatu, jsou značné rozdíly mezi teplotními maximy a minimy. V oblastech kolem moře nejsou teplotní rozdíly tak patrné.
Srážkové úhrny a povětrnost
V oblasti alpské bariéry jsou srážky nejvyšší. Množství srážek klesá se vzdáleností od moře směrem k severovýchodní části Slovinska. Je to důsledek:
- reliéfu krajiny,
- a také jihozápadních větrů, které většinu srážek přinášejí.
Ve Slovinsku je v zimním období docela běžná sněhová pokrývka. Ovšem jako všude v Evropě, i ve Slovinsku se stále častěji vyskytují tak zvané „zelené“ zimy, bez sněhu. To se však týká lokalit v nižších polohách, pro lyžování ve Slovinsku je sněhu na horách stále dost. Co ale může při cestě do Slovinska autem a ještě víc cyklisty nemile překvapit, jsou silné nárazové větry.
- Bora (burja) fouká od severovýchodu a vyskytuje se v pobřežní oblasti a typická je pro údolí Vipava.
- Jugo vane od jihozápadu na jihovýchod.