Jistě znáte a používáte kakao. Víte však, že existuje i jeho zdravější alternativa, nazývající se karob či svatojánský chléb?
Rohovník obecný
Karob je plod dřeviny, zvané rohovník obecný. Tato rostlina je zelená po celý rok a nalezneme ji především kolem Středního moře, mimo něj tak na jihu Evropy. Výška této rostliny se pohybuje mezi 10 – 20 metry a je oblíbená a využívaná právě pro své plody. Ačkoliv má v našich končinách menší využití než klasické kakao, v potravinářství se využívá řadu let.
Konzumace karobu
V potravinářství se využívá především karob mletý. V podobě prášku poté nahrazuje zmíněné kakao. Je však možné tyto plody konzumovat i celé, a to v čerstvém i sušeném stavu. Plod karobu připomíná vanilkový lusk, po rozkrojení nás však překvapí několik malých semen. I tato semena mají v potravinářství své využití, a to především v průmyslovém potravinářství.
Srovnání s kakaem
Karob se doporučuje jako zdravější alternativa kakaa. Má velmi podobnou chuť, ve složení se však liší. Vzhledem k tomu, že neobsahuje kofein, je vhodný i pro děti. Pro ty, kteří trpí alergií na kakao, zase potěší, že neobsahuje žádné alergenní látky.
Vitamíny
Karob obsahuje celou řadu vitamínů, které v takovém množství u kakaa rozhodně nenajdeme. Vitamín A, D nebo B-komblex, dále látky jako jsou železo či hořčík. Právě proto dávají přednost karobu lidé, zabývající se celostní medicínou či alternativní a zdravou stravou.
Energetická hodnota
Karob má nižší energickou hodnotu než kakao. Je proto vhodnější pro ty, kteří mají rádi kakaovou chuť a snaží se držet dietu a tedy držet kalorický příjem co nejméně. Hlavně obsahuje menší množství tuku. Pokud ale karob ochutnáte, zjistíte, že oproti kakau je sladký. Je to tím, že obsah cukru je o dost větší. Kakao se také ve většině případů musí doslazovat, což u karobu není nutné.
Využití
Karob je všestranným pomocníkem v potravinářství. Můžete jej zakoupit v obchodech se zdravou výživou, kde jej zakoupíte v podobné konzistenci jako kakao. Tedy jako jemně mletý prášek. S takovým práškem můžete zacházet úplně stejně jako s obyčejným kakaem, můžete připravovat moučníky. Pokud však chcete recept, kde je obsažené kakao, nahradit karobem, počítejte s nutností snížit množství cukru. Jak již bylo zmíněno, karob je mnohem sladší.
Potravinářský průmysl
Ačkoliv je karob v práškové formě využíván minimálně a to především zájemci o zdravou výživu, v potravinářství se využívá poměrně hodně. Naleznete jej například v kojeneckých doplňcích, a to proto, že obsahuje dostatek vlákniny. Nápoje, cukrovinky, sladké likéry či dokonce náhražky kávy často karob obsahují, stačí nahlédnout na etiketu.
Karob je díky kakau v našem prostředí upozaděn, což je velká škoda. Pokud máte kakao rádi a chcete vyzkoušet dietnější a zdravější variantu, je karob jasnou volbou.