Zánět dásní: Příznaky a léčba

Zuby dokážou pěkně potrápit v každém věku. Jedním z onemocnění chrupu je zánět dásní neboli gingivitida. Jaké jsou jeho příznaky? Jaké jsou možnosti léčby? Existuje účinná prevence?

Zánět dásní je způsoben bakteriemi přítomnými v zubním plaku. Ten se tvoří na zubech i dásních a k jeho tvorbě přispíváme, pokud nedbáme na dostatečnou hygienu ústní dutiny (zejména pravidelné čištění zubů). Pokud se bakterie v ústní dutině rozmnoží, dochází k zánětu dásní, jež s sebou přináší další rizika.

Příznaky zánětu dásní

  • Dásně jsou zarudlé a nateklé
  • Krvácení dásní (především při čištění zubů nebo při kousnutí do tvrdé potraviny – například jablka)
  • Zápach z úst a pachuť v ústech
  • Obnažování zubních krčků a viklavost zubů
  • Bolestivost dásní, resp. zubů, pocity brnění a tlaku v zubech

Rizika zánětu dásní

Zánět dásní nastupuje pozvolna. Jeho hlavním projevem v počátcích bývá právě krvácení dásní při čištění zubů (to však může být způsobeno i nevhodným – příliš tvrdým – kartáčkem). Další příznaky zánětu dásní (viklavost zubů) se objevují až v pozdějším stádiu a souvisí s onemocněním paradontózou, kdy dochází k obnažování zubních krčků a v posledním stádiu k vypadávání zubů.

Léčba a prevence paradontózy

Při příznacích zánětu dásní navštivte zubního lékaře. Ten vám pravděpodobně doporučí používání speciálních past, ústních vod nebo dalších přípravků, které vám pomohou vyléčit zánět dásní. Odstraní také zubní plak (což by měl i při preventivních prohlídkách). Pokud dáváte přednost bylinkám, vyzkoušejte přípravek Herbadent. Důležitá je také prevence vzniku zánětu dásní.

Kromě pravidelné zubní hygieny se vyhýbejte kouření, stresu a nezdravému životnímu stylu obecně. Zvýšené riziko rozvoje zánětu dásní, resp. paradontózy existuje u diabetiků. Svoji roli mohou sehrát také hormonální změny (u žen např. v těhotenství nebo při přechodu).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno