Už v dobách, kdy u nás bylo Československo a Slovinsko bylo částí Jugoslávie, spojovali jsme si Slovinsko s lyžováním. Ne snad, že by bylo jen tak jednoduché jet si zalyžovat do Julských Alp (i do zemí Jugoslavie bylo nutno žádat o devizový příslib, a hned tak někdo jej nedostal). Ale i u nás se daly při troše štěstí koupit lyže Elan, slovinská ikona. V současné době už není žádný problém si v zemi „elanek“ pěkně zalyžovat.
Lyžování ve Slovinsku
Slovinsko je pro české lyžaře velmi vhodnou destinací. Celé Slovinsko má hornatý charakter, a tak se pro ně někdy užívá označení „Sjezdařská velmoc postkomunistického bloku“.
Slovinsko vzhledem k charakteru svých hor nemůže nabídnout nekonečné volné terény a dvoukilometrová převýšení překonávaná superrychlými lanovkami. Sjezdovky, po většinu sezóny pokryté prašanem, jsou určeny jak náročnějším jezdcům, tak i rekreačním lyžařům.
Lyžování ve Slovinsku je dobrou volbou pro ty, kteří vedle zimních sportů dokážou vnímat krásy přírody a historických památek, či si rádi pochutnají na místních specialitách za přijatelné ceny. Ostatně, nižší ceny než v jiných alpských zemích jsou dalším důvodem, proč se do této okouzlující země vypravit za lyžováním.
Devatero „pro“ lyžování ve Slovinsku
- Malá vzdálenost z Česka
- Žádné kontroly na hranicích, Slovinsko je země EU a Schengenského prostoru (možno jet jen s občanským průkazem)
- Snadné dorozumívání i bez nutné znalosti jiného jazyka než češtiny
- Většina lyžařských středisek je blízko měst
- Klidná atmosféra bez hektického ruchu středisek v jiných alpských zemích
- Nepřeplněné sjezdovky
- Rozmanitý terén je vhodný jak pro začátečníky a děti, tak pro zkušené lyžaře.
- Na jediný SkiPass lze lyžovat ve všech slovinských lyžařských střediscích.
- Zimní počasí ve slovinských horách bývá slunečné, uvádí se dokonce, že slovinské hory mají nadprůměrný počet slunečných dní.
Lyžařská střediska ve Slovinsku
- Bohinj – Vogel
- Golte – Mozirje
- Kanin – Bovec
- Kope – Ribniško Pohorje
- Kranjska Gora
- Krvavec
- Mariborsko Pohorje
- Rogla
- Smucarski Center Cerkno
- Stari Vrh nad Skofja Loka
- Velika Planina – Kamnik
Lyžování ve Slovinsku: Tipy
- Bled: Nenáročné lyžování vhodné především pro rodiny s dětmi si užijete v lyžařském středisku Bled. Na zamrzlém Bledském jezeru si lze zabruslit.
- Julské Alpy: Kranjska Gora(813m – 1295m). Středisko Kranjska Gora je známé především pořádáním Světového poháru ve sjezdovém lyžování. Ski areál nabízí sjezdovky všech obtížností. Jedná se o jedno z nejlépe vybavených lyžařských středisek ve Slovinsku, nabídka aktivit po lyžování je značná: od aquaparku přes mnoho restaurací, barů a diskoték, kasino či lezení po zamrzlých vodopádech s průvodcem.
- Julské Alpy: Krvavec (1450 m – 1971 m). K nejpopulárnějším slovinským střediskům skiareál Krvavec, vysoko nad historickým městem Kranj. Vyznačuje se možná nejzajímavější a lyžařsky nejvyváženější nabídkou sjezdovek. Od hlavního města Lublaně je vzdálen pouze cca 25 km.
- Julské Alpy: Kanin (430m – 2300m)
- Kobla a Vogel. Oba resorty nabízí více než 35 km sjezdovek s kvalitními podmínkami pro lyžování a snowboarding. Kdo se nechá vyvézt na Vogel lanovkou ze strany od jezera Bohinj, uvidí nezapomenutelný pohled na Triglav.
- Mariborsko Pohorje: Lyžařské středisko leží ve východní části Slovinska a nabízí 64 km sjezdových tratí. Každoročně se zde koná pohár žen v alpském lyžování „Zlatá liška“.
Věděli jste, že:
…historie slovinské firmy Elan začala během 2. světové války? Tehdy dvanáct řemeslníků a techniků vyrobilo několik stovek párů lehkých a odolných dřevěných lyží pro partyzánské oddíly. Formálně byl podnik Elan založen v roce 1945. U jeho zrodu stál Rudi Finžgar, vizionář a odvážný skokan na lyžích, který v roce 1941 svým skokem 95 metrů překonal světový rekord. Firma má sídlo v Begunje na Gorenjskem, což je vesnice u obce Radovljica na jižním svahu pohoří Karavanky.