Že se do Znojma jezdí hlavně za dobrým vínem, není třeba připomínat. Že je Znojmo starobylé královské město se zachovalými, rekonstruovanými a udržovanými historickými památkami, to se také ví. Ale že se při pobytu ve Znojmě mohou našlapat desítky kilometrů, které nikoho nebudou nudit? Je to tak, Znojmo a jeho okolí jsou pozoruhodnou destinací i pro pěší turistiku.
Opevněné město na vysoké skále
Znojemsko je kraj, kde poslední mírně zalesněné nevysoké kopce Českomoravské vrchoviny přecházejí do úrodných rovin podél řeky Dyje. Daří se zde vínu, obilí, ovoci a zelenině. Když turisté blíží ke Znojmu – jedno jestli vlakem nebo po některé z hlavních silnic – vítá je rovinatá, věžatá silueta historického města.
Kdo se však ke Znojmu přiblíží z jihu, pohled na město na vysoké skále ho až ohromí. Ne nadarmo si tuto lokalitu vybrali pradávní osídlenci k vybudování hradiště a král Přemysl Otakar I. k založení města (roku 1226). Historický střed královského města Znojma byl vyhlášen v roce 1971 městskou památkovou rezervací.
Městu dominuje radniční věž postavená v polovině 15. století. Pro návštěvníky to je dobrý orientační bod pro rychlé nelezení informačního centra v Obrokové ulici. Tam je dobré začít s poznáváním regionu. Turisté zde dostanou:
- mapky značených vycházkových okruhů,
- otevírací doby a ceníky vstupů do památek,
- tipy na výlety do okolí.
Kdo město zvolí Znojmo jako základnu k výletům, asi by se měl informovat se o systému městské a příměstské dopravy, protože bez místních znalostí s tím může mít návštěvník trochu potíže. Jestli ovšem nechce kilometry našlapané po městě (třeba k místu ubytování) započítat ke svým turistickým výkonům.
Znojmo, město sakrálních staveb
- Minoritský klášter. Za prohlídku stojí minoritský klášter, vystavěný v polovině 13. století. Dnes v něm sídlí Jihomoravské muzeum.
- Dominikánský klášter. Při toulkách Znojmem najde turista také na dominikánský klášter (původně gotický klášter založený ve 13. století, barokních úprav se dočkal po roce 1723);
- kapucínský klášter;
- klášter křížovníků s červenou hvězdou ve Znojmě-Hradišti, který byl vybudován ve 13. století na místě velkomoravského hradiště a dnes slouží jako Charitní domov pro sestry řádu svatého Karla Boromejského.
- Rotunda Panny Marie byla v roce 1962 vyhlášena národní kulturní památkou.
- Pozornost zaslouží kostel svatého Mikuláše a Svatováclavskou kapli na Mikulášském náměstí. Od něj se otevírá úžasná vyhlídka na údolní partie města.
Monumentální klášter v Louce
Značená a udržovaná cesta od viaduktu podél Dyje zavede k další nepřehlédnutelné stavbě – k monumentálnímu bývalému premonstrátskému klášteru ve Znojmu-Louce (založen roku 1190). Po staletí byl jedním z nejvýznamnějších klášterních komplexů ve střední Evropě. Klášter však sloužil víc než 150 let vojsku, které jej značně zdevastovalo V současné době sídlí v této národní kulturní památce vinařská společnost Znovín Znojmo. V postupně renovovaných prostorách zde Znovín pro turisty připravil:
- návštěvnické centrum,
- obrazovou galerie,
- bednářské a vinařské muzeum,
- prodejny vín – včetně sudového,
- ukázkový vinohrad
- a další zajímavosti.
Na skok do Rakouska
Vlakem do Retzu
Necelou půlhodinu trvá cesta vlakem do rakouského Retzu. Červeno šedé „lasičky“, rakouské příměstské shuttle soupravy, jezdí v dvouhodinových intervalech. Retz je vinařské městečko s hezkým historickým centrem. Po prohlídce města se turisté mohou vydat po některém ze značených turistických okruhů, které jsou vedeny mezi vinicemi.
- Vyhledávaným cílem je vojenský hřbitov a větrný mlýn.
- Velmi krásný je advent v Retzu, nezapomenutelný až strašidelný bývá čertí průvod v Retzu.
Pěšky do Hardeggu
Z Lesné, která leží na silnici mezi Vranovem a Znojmem a je zastávkou vranovských autobusů, je možno se vydat k rakouské hranici. Trochu krkolomnou cestou, kterou ale zvládnou i ukázněné děti školního věku, se dá po žluté a dál po červené značce dojít k hraniční Dyji, nad kterou se – na rakouské straně, nachází městečko Hardegg s hradem vystavěným v roce 1145.
Cesta vede velmi zachovalou přírodou, v níž je možnost vidět zajímavé rostliny a živočichy. Cesta zpět po modré značce je pohodlnější. Prochází obcí Čížov, kde je k vidění zachované komunistické opevnění hranice – aby mladší generace viděly, jak taková hranice s kapitalistickým státem fungovala.
Vranov nad Dyjí
Nedaleký Vranov nad Dyjí s dominantním zámkem na skalním útesu je příjemným místem k pěším výletů. Do Vranova zajíždějí ze Znojma četné linky příměstské dopravy. V informačním centru (na náměstí) sdělí otevírací hodiny prohlídky zámku.
Z Vranova lze pohodlnou a zajímavou procházkou dojít k Vranovské přehradě. Mimo hlavní sezonu je však u přehrady pusto-prázdno, restaurace, stánky a podobně jsou zavřeny.
Foto: (jez)