Pálení, řezání nebo bolest při močení je nejen nepříjemný stav, ale velmi často také příznak onemocnění vylučovací soustavy. Pokud přetrvává více dní nebo se pravidelně opakuje, je nezbytně nutné navštívit lékaře. Přečtěte si, jaké mohou být obvyklé příčiny tohoto problému.
Hlavní příčiny pálení při močení
- Zánět močových cest
Potíže provázející močení obvykle značí infekci ve vylučovacím ústrojí. Trápí především ženy, které mají kratší močovou trubici. Kromě pálení a řezání se mohou přidat i pocity neúplného vyprázdnění a častější nucení na močení.
U mužů je specifickým druhem infekce zánět prostaty, který provázejí také vysoké horečky a velké bolesti.
Pokud se močová infekce objevuje opakovaně, je vhodné zaměřit se u nemocného také na hladinu cukru v krvi, protože může být projevem diabetu.
- Pohlavně přenosné choroby a gynekologické potíže
Pálení a řezání může souviset také s kapavkou nebo chlamydiemi. U kapavky se přidružuje i hnisavý výtok, a to především ráno. Z gynekologických problémů se může jednat o vaginální mykózu, která v mnohém připomíná výše uvedené infekce močových cest.
- Nádory
Dále se o nepříjemné pocity během močení mohou zasadit v menší míře také nádory močového měchýře nebo rakovina prostaty. U nádoru se povětšinou objevuje také krev v moči.
- Močové kameny (urolitiáza)
Mohou se nacházet v ledvinných pánvičkách, močových cestách či močovém měchýři. Pokud se dostanou do močové trubice, způsobují bolesti, pálení a řezání. Vážný průběh nemoci může skončit až kolikou.
- Zúžená močová trubice
Ke zúžení může dojít po úrazu či operaci, případně se může jednat o vrozený stav. Nedostatečný prostor v trubici pak při průchodu moči znamená velmi nepříjemné pocity a obtíže.
Jak na pálení při močení?
Léčba samozřejmě souvisí s odhalením příčiny problémů. Jelikož tou nejčastější jsou různé infekce, pak se zpravidla podávají antibiotika, která předepíše obvodní lékař, urolog či gynekolog. Dále je důležitý dostatečný příjem tekutin a klidový režim.
Z přírodních doplňků stravy je možné využít různé bylinné čaje určené na podporu činnosti vylučovací soustavy a zejména brusinky.
Brusinky na močové cesty
Brusinky mají dezinfekční a protizánětlivé vlastnosti, proto jsou jednou z nejvyužívanějších bylinek pomáhajících v boji proti chorobám močových cest. Díky obsahu blahodárných látek dokážou mírnit záněty močových cest, podporovat funkci močového měchýře, bránit množení bakterií a zvyšovat odolnost organismu vůči bakteriím a virům.