Píchání v podbřišku

V břiše je uložena většina důležitých tělesných orgánů a proto bychom neměli jeho bolest přejít pouhým máchnutím ruky. V minulosti jsme se podívali na bolesti žaludku a nepříjemné pocity v horní části břicha. Dnes se proto zaměříme na píchání v podbřišku. Je třeba zmínit, že tento zdravotní problém trápí především ženskou populaci. Muži totiž nejsou díky své tělesné stavbě tolik náchylní k nejrůznějším zánětům a nastydnutím v této oblasti.

Pokud vás píchá v podbřišku je nutné začít jednat. Nejhorší, co můžete udělat, je čekat na to, co se z bolesti nakonec vyvine. Pomineme-li zácpu, plynatost, menstruační bolesti a namožené svalstvo, bude se v drtivé většině případů jednat o něco závažnějšího.

Ženy mají v této části těla uloženy reprodukční orgány a močovou soustavu. Každé prochladnutí, ofouknutí nebo nedostatečné dodržování intimní hygieny se tak může projevit infekcí nebo zánětem.

Jaké jsou nejčastější ženské potíže, které doprovází píchání v podbřišku: Ženský podbřišek

·         zánět děložního čípku

·         zánět vaječníků

·         zánět močového měchýře

·         kvasinková infekce

·         endometrióza

·         chlamydiová infekce

Kromě endometriózy, která je pro lékaře stále ještě záhadou (části děložní sliznice se uchytí jinde v podbřišku a při menstruaci působí velké bolesti), se dá všem těmto nemocem předejít a většinou se dají i relativně dobře léčit.

I muži samozřejmě mohou mít zánět močového měchýře, ale není tak častý. Co mají obě dvě pohlaví společné je však zánět slepého střeva. Projevuje se bolestí v pravém podbřišku, teplotou a nevolností.

Ani jednu z výše zmíněných zdravotních komplikací nelze bezpečně rozpoznat z domova. Návštěva obvodního lékaře nebo gynekologa je zde opravdu na místě.

První pomoc

Důležité je zapamatovat si následující – zánět zhoršuje horko. To znamená, že není příliš dobrý nápad chodit s bolavým podbřiškem do horké vany nebo si na něj přikládat horký obklad. Stačí se držet v teple a být v klidu. Preventivně si můžete vzít protizánětlivý lék (např. Ibalgin) a začít se prolévat urologickými čaji.

Preventivní opatření

Jak nejlépe předcházet ženským problémů? Zaprvé je důležité mít silný imunitní systém. Doporučuje se vyhýbat se antibiotikům (pokud to není nezbytně nutné), pravidelně sportovat a jíst zdravě. Zadruhé se vyvarujte nošení spodního prádla s příměsí umělých vláken, přemíry cukru (podporuje vznik zánětu) a prochladnutí.

Dobrá cesta je dodržovat dostatečný příjem tekutin a samozřejmě základní pravidla intimní hygieny (především v létě). Vždy je lepší myslet dopředu a dát si trochu práce s péči o vlastní tělo, než se pak zbytečně svíjet bolestí na lůžku.

1 komentář

  1. Dlouhodobe uzivam kortikoidy,.mam od 16 ti let revmatoidni polyartritidu.
    Nyni je mi 70 trapi mne opakovane zanety mocovych cest uporne svedeni tela a plny zlucnik.Ten jsem sla do nemocnice na odstranili a pry to bylo neprehledne a tak neoperovali.
    Vse mne tak trapi,ale zadny lekar nehleda duvod PROC.,to nevim.
    Kam se mam obratit,aby mi od bolesti pomohli.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno