Snad jen rybáři, jachtaři, ornitologové specializovaní na vodníci ptactva a obyvatelé nejbližšího okolí znají, co a kde je Slezská Harta. Slezská Harta je jedna z nejmladších údolních přehrad. Nachází se na řece Moravici, v malebně kopcovité krajině Nízkého Jeseníku. Vodní plocha má tvar čínského draka. Je proto dobrou výzvou nádrž kolem dokola obejít. Dá se to zvládnout za dva dny. Při odcházení Slezské Harty se ujde asi padesát kilometrů, vesměs po rovině.
Vodní nádrž Slezská Harta se nachází na hranici Moravy a Slezska. Je naplňována vodami řeky Moravice, která hranici mezi historickými země vytváří.
Rozlohou se jedná o devátou největší přehradu v České republice. Její výstavba trvala deset let. Na internetu je k dohledání „dramatická“ historie stavby. Nejzajímavější je konec stavby. „Napouštění nádrže začalo počátkem roku 1996, ale bylo ukončeno katastrofickými povodněmi již v roce 1997. Přehrada se měla podle výpočtů napouštět až patnáct let, kvůli povodním se naplnila už za tři týdny. Přehrada pomohla zadržet okolo 50 milionů m3 vody a celkem 126 milionů m3 jenom za rok 1997. Pro představu celkový maximální objem nádrže je až 219 milionů m3,“ uvádí se v české verzi Wikipedie.
Slezská Harta: Zatopené osudy
Přehradní nádrž Slezská Harta se rozprostírá jižně až jihovýchodně od Bruntálu a severně od Dvorců. Voda přehrady zatopila z části šest vesnic: Nová Pláň, Razová, Dlouhá Stráň, Leskovec a Roudno. Téměř zcela byl zatopen Karlovec, z něhož zůstal zachován pouze kostel sv. Jana Nepomuckého. V zachovalých částech obcí mohou v současné době turisté najít určité zázemí. Ale žádný „turistický průmysl“ zde očekávat nelze.
- Na cestu kolem Harty se hodí vzít si dalekohled (vodní ptactvo) a fotoaparát. Příroda Nízkého Jeseníku je přes některé negativní jevy stále ještě čistá a vidíme zde rostlinné a živočišné druhy, které už známe jen z atlasů.
Jak ke Slezské Hartě
Na Slezskou Hartu se dostaneme po silnici i po železnici.
- Vlakem dojedeme do stanice Valšov (leží na trati Olomouc – Ostrava-Svinov), odtud to jsou k nejbližší vodě (na Černý most) necelé tři kilometry pěšky.
- Autem je doprava snadnější– od Olomouce (respektive Šternberka) po silnici číslo 46 (Moravský Beroun, Dvorce, Bílčice) nebo po 45 do Valšova.
Ostraváci přijíždějí po silnici 56 přes Kravaře do Opavy, po silnici číslo 11 na Horní Benešov a dále po místní 459. Do střediska Leskovec to je
z Prahy 337,
z Brna 136,
z Olomouce 55,
z Ostravy 64,
z Bratislavy 256
a ze Žiliny 166 kilometrů.
Okolo Harty cestička
Výšlap kolem Slezské Harty je dobré začít ráno u rozcestníku turistických značek na Černém mostě. Pěší se tam dostanou po zelené z Valšova nebo od autobusu z Nové Pláně. Motoristé tam mohou nechat nechat auto na parkovišti. Cesta vede po modré značce, kterou opustíme na odbočce Pod návrším. Dál pokračujeme asi čtyři kilometry po zpevněné lesní cestě, která lemuje břeh Harty. V Mezině si můžeme přečíst zajímavosti o zdejší někdejší sopečné činnosti (lávový proud u Meziny, PP), překročíme Černý potok a dostaneme se na druhou stranu přehrady. V této části přehrady je možno pozorovat volavky popelavé a čápy černé.
Mapa v ruce výhodou
Poněkud nepříjemný je krátký úsek cesty po silnici (přecházíme odbočku do Dlouhé Stráně). Přejdeme most přes záliv přehrady, silnice zde vchází do lesa. Asi po 200 metrech odbočíme vpravo na lesní cestu, kde nacházíme několik zastavení naučné stezky Lesů České republiky. Vyvede z lesa. Naproti přes vodu je vidět opuštěný kostel zatopené obce Karlovec. V tomto místě začne cesta stoupat luční cestou vzhůru. Pozor, trochu nepřehledné místo. Na hřebeni odbočíme na luční cestu vpravo (přehrada pod námi).
- Luční cesta vyvede na naučnou stezku Po vulkanitech (zajímavá přírodní památka Razovské tufity). V Razové je možnost občerstvení (stylová restaurace ve statku). Razová je další z vesnic, které byly přehradou částečně zatopeny. Silnice, po které se vydáme z Razové, za závorou končí ve vodě. My se vydáme vlevo.
- Příjemná cesta, která se vlní mezi loukami a hájky, stále kopíruje břeh přehrady. Podél cesty se začnou objevovat zastavení další naučné stezky – Zatopené osudy. Dovede až do Leskovce nad Moravicí.
Odpočinek v Leskovci
V Leskovci končí první den okruhu kolem Slezské Harty. Ušli jsme větší díl cesty – asi 30 kilometrů. Leskovec je střediskem rekreace a vodních sportů: přístaviště jachet, půjčovna loděk, pláž, možnost vyjížďkových plaveb po všech zátokách přehrady, infocentrum, restaurace, ubytování v penzionech (weby k dohledání). V případě dovolené na Hartě je Leskovec výbornou základnou. V Leskovci se navečeříme a přespíme (podle vlastní volby).
Druhý den cesta začíná u přístaviště jachet. Po štěrkové cestě přes louky a lesík obejdeme zátoku a dostaneme se na silnici z Leskovce. Krátký úsek musíme jít po ní (vlevo zajímavě zpevněná stráň). Silnice nás dovede na hráz přehrady.
Přehrada Slezská Harta má význam především:
- vodohospodářský (regulace toků řek),
- je zásobárnou užitkové vody pro Ostravsko (pitná jde Ostravě z Kružberku),
- má protipovodňový význam,
- je na ní vodní elektrárna.
- Krom toho nikdo nemůže upřít výrazný přínos krajinotvorný – podjesenické krajině se Slezská Harta velmi pěkně vyjímá.
Slezská Harta krajině „sluší“
- Za hrází odbočíme vpravo na zpevněnou cestu. Naučná stezka Po vulkanitech v těchto místech vlastně začíná. Buď po ní, a nebo po lučních neznačených cestách, jdeme směrem k Roudnu. Jako bezpečné vodítko je voda vpravo za námi a výrazná sopka Velký Roudný před námi. Když vystoupáme na Velký Roudný a pak ještě na rozhlednu na jeho vrcholu, uvidíme Slezskou Hartu v celé kráse. Nebo sopku jen mineme a jdeme přímo do Roudného.
- V Roudném se můžeme občerstvit, ale provozní doba zdejší restaurace je „vrtkavá“.Také tady dokazuje silnice vedoucí do vody o tom, že část obce skočila pod hladinou. Z Roudna vyjdeme po jedné z nich směrem k vodě, ale na křižovatce odbočíme vlevo mírně vzhůru k oboře Pod Volárnou. Luční cesta nás zavede na zelenou značku a na vyhlídkové místo Lípa.
Slezská Harta, restaurace v Nové Pláni.
Z kostela penzion
Zelená značka vede do Nové Pláně, dalšího střediska rekreace a sportu. V Nové Pláni je možno bydlet, jíst, parkovat, sportovat, jachtit, rybařit, koupat se, trávit dovolenou nebo jen pár dní. Nová Pláň je čistá, úhledná, v kontextu mnohých obcí regionu působí skoro jako zjevení. Raritou je restaurace v původním kostele.
Kruh se uzavírá
Z Nové Pláně to je po zelené už jen coby kamenem dohodil na Černý most. Okruh se uzavřel. Ušli jsme něco málo přes 50 kilometrů. Skalní turisty čeká ještě závěrečná cesta do Valšova na vlak.
Zdroj: Mapové podklady mapy.cz
Foto: (jez)