Zvýšené jaterní testy – hodnoty a příčiny špatných jaterních testů

Jaterní testy nebo také jaterní profil, jsou laboratorním biochemickým vyšetřením krve nemocného, které má za cíl odhalit poškození jater. Pouze na základě těchto testů však nelze určit, o jakou konkrétní chorobu se jedná, a proto bývá doplněno ještě dalšími druhy vyšetření.

Jaterní enzymy a bilirubin

Principem jaterních testů je odběr žilní krve, která je odeslána na laboratorní rozbor. Zde se poté zjišťují hodnoty několika enzymů. Pro nás je důležité, jaká je koncentrace těchto enzymů v krvi. Ta je udávána v jednotkách mikrokatal na litr – μkat/l. Hodnoty pro každou veličinu jsou různé, přičemž mají společné, že by vždy měly být nižší než jeden μkat/l. Podle toho, jak moc je hladina enzymů zvýšená lze odhadnout, zdali a v jakém rozsahu jsou játra poškozená.

Aspartátaminotransferáza (AST) Běžná hodnota: 0,05-0,75 μkat/l

Alaninaminotransferáza (ALT) Běžná hodnota: 0,1-0,78 μkat/l

ALT a AST jsou hlavní dva enzymy, které indikují poškození jater. Platí, že čím jsou zjištěné hodnoty vyšší, tím je poškození jater vážnější. Kromě toho je však důležité vzít v potaz i poměr hodnot těchto enzymů. Pokud je totiž ALT vyšší než AST, pak se pravděpodobně jedná o lehčí poškození. Je li však hodnota AST vyšší než ALT, jedná se o těžké poškození jater.

Gamaglutamyltransferáza (GMT/GGT) Běžná hodnota: 0,05-0,72 μkat/l

Zvýšená hodnota GMT společně s ALP indikuje problémy s odtokem žluči z jater. Vysoká hodnota GMT v kombinaci s normálními hodnotami ostatních veličin je typická pro časté alkoholiky. Při přerušení konzumace alkoholu se GMT vrací za několik dní do normálu.

Alkalická fosfatáza (ALP) Běžná hodnota: 0,05-2,2 μkat/l

Společně se zvýšenou GMT poukazuje na poruchu odtoku žluči. Pokud je zvýšená pouze ALT, může se jednat o onemocnění kostí, neboť ALT se kromě jater vyskytuje také právě v kostech.

Bilirubin

Kromě měření hodnot enzymů, bývají jaterní testy doplněny ještě o vyšetření bilirubinu. Bilirubin je látka, která vzniká při rozpadu hemoglobinu – červených krvinek. Jeho koncentrace v krvi se udává v mikromolech na litr – μmol/l a jeho běžná hladina v krvi bývá pod 20 μmol/l. Pokud v těle dojde k hromadění bilirubinu, vzniká žloutenka. Od 20 do 30 μmol/l začínají tkáně žloutnout a od 30 μmol/l a více již mluvíme o žloutence.

Příčiny zvýšených jaterních testů

Zvýšené hodnoty jaterních testů nejčastěji indikují poškození jaterní tkáně nějakou toxickou látkou nebo nemocí. Mezi pro játra škodlivé látky patří zejména vysoké dávky alkoholu a léků, například paralenu. Dále to ale mohou být i různé rostlinné jedy a zejména houby. Mezi nejčastější nemoci spojené s játry patří různé druhy infekční hepatitidy, lidově infekční žloutenky a mononukleóza. Mezi další nemoci postihující játra patří rakovina jater, steatóza (ztukovatění) jater při poruše metabolismu tuků, poruchy odtoku žluči způsobené žlučníkovými kameny, Wilsonova choroba, hemochromatóza, nádory a pseudonádory.

Zvýšené jaterní testy mohou být příznakem některého z těchto onemocnění. Při podezření na kterékoliv z nich je nezbytné podstoupit všechna předepsaná vyšetření, zcela vynechat alkohol a kouření a je-li předepsána, tak i dodržovat přísnou dietu. Varovnými signály pro včasnou návštěvu lékaře a podstoupení vyšetření jater mohou být častá únava, bolest pod pravým žebrem, výrazné úbytky na váze, častá zácpa a nadýmání. Testy by měl také absolvovat každý, kdo přišel do styku s člověkem nakaženým virovou hepatitidou.

2 KOMENTÁŘE

  1. dobrý den, mám hodnoty jaterních testů : ALT 0,47 , AST 0,44 . GGT 0,31 , ALP 1,28
    NEMŮŽE SE JEDNAT O POŠKOZENÍ JATER ? Zaráží mně hodnoty ALT a AST, všude se dočítám
    že mají být hodnoty ALT vyšší než AST, moje výsledky těchto testů se mně zdají být neodpovídající tomu co má být správně.
    děkuji za odpověd´
    Marie

  2. Dobrý den, moje jaterní testy jsou ALT 1,59 AST 1.24 GGT 1.35 ALP 0.98, jak jsem na tom? Špatně? .Děkuji moc za radu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno