Patříte mezi milovníky mořských ryb a rádi byste ochutnali něco nového? Pak ochutnejte některou rybu z čeledi kanicovitých. Kanicové mají velmi kvalitní maso s jemnou nasládnou chutí. Pojďme se zaměřit na to, o jakou rybu se vlastně jedná a jaké využití má v kuchyni.
Kanic
Kanic je obecné označení pro ryby, které patří do čeledi kanicovitých. Tyto mořské ryby žijí zejména v Atlantiku a ve Středozemním moři. Do čeledi kanicovitých se řadí 500 druhů ryb, díky čemuž patří o jednu z největších skupin ryb vůbec. V oblasti gastronomie se nejčastěji setkáte s kanicem červenohnědým, modroskvrnným, obrovským a dalšími zástupci. Kanicové mají oválné podlouhlé tělo, na kterém jsou ostnaté ploutve. Pokud byste tuto rybu hledali v anglicky psaných dokumentech, označuje se jakou grouper. Kanic má malé zuby, dobře se maskuje a vyniká schopností blednout. Obvykle dorůstá délky od 1 do 2,5 metrů podle toho, o jaký druh se jedná. U nás se s kanicem setkáte obvykle ve specializovaných obchodech s mořskými rybami.
Kanic červenohnědý
Jednou z oblíbených ryb z čeledi kanicovitých je kanic červenohnědý. Má dlouhé zploštělé tělo, které je pokryté šupinami. Název ryby naznačuje její zabarvení. Na žaberním víčku se nachází 3 trny. Kanic červenohnědý má špičaté zuby s klouby, které může sklopit. Tělo je pokryto velkým množství malých šupin, které se při zpracovávání poměrně snadno odstraňují.
Kanic a jeho využití v kuchyni
Kanic patří mezi oblíbené mořské ryby které se využívají v tradiční i moderní gastronomii po celém světě. Kanice lze připravit různými způsoby, ať už smažením, pečením, grilováním nebo zdravou úpravou v páře. Maso kaniců patří mezi kvalitní, a to z důvodu kvalitní stravy ryb. Kanicové totiž konzumují kraby a měkkýše. Jakmile rybu upravíte, zaujme vás její bílé pevné maso, které má velmi jemnou delikátní chuť s nasládlými tóny.
Jak připravit kanice pro tepelnou úpravu
Narazili jste v obchodě s mořskými rybami na kanice a rozhodli jste se, že si ho vyzkoušíte připravit? V první řadě musíte rybu zbavit šupin. Jak jsme uvedli výše, šupiny jsou malé, takže jejich odstraňování není náročné. Jakmile tělo očistíte od šupiny, po obou stranách vytvořte na těle zářezy, aby se ryba krásně propekla a nakořenila. Do vytvořených zářezů vetřete citronovou šťávua sůl, případně další koření. Rybu nechejte alespoň 20 minut marinovat, dále ji můžete upravit podle způsobu přípravy. Nám se osvědčilo připravit kanice v celku, a to jak na pánvi, tak na grilu. Jakmile kanice upečete, můžete si na něm pochutnat. Maso je krásně bílé a chutné, kosti se dobře odstraňují. Kanic je tak ideální mořskou rybou na všední, ale také sváteční stůl a je ideální vánoční alternativou pro ty, kteří na Vánoce dávají přednost mořským rybám před tradičním českým kaprem.