Pokud by měli Češi jmenovat svou nejoblíbenější luštěninu, byla by to určitě červená fazole, a nejenom proto, že ji najdeme v tolik populárních chilli con carne. Fazolová polévka z červených fazolí patří mezi vděčné a vydatné večeře, které zvládne připravit opravdu každý.
Nejdříve se podívejme, jak je s výživovým potenciálem červených fazolí a co všechno mohou pro naše zdraví udělat.
Červené fazole – nutriční hodnoty
Největší podíl mají v objemu nutriční hodnotných látek bílkoviny a sacharidy. Důležitá pro zdraví (především našich střev) je také vláknina. Vyskytují se tu i prospěšné tuky, především nasycené mastné kyseliny. A nechybí ani vápník, železo, zinek a draslík spolu s vitamíny skupiny B.
Pravidelná konzumace červených fazolí dokáže příznivě ovlivňovat koncentraci škodlivého LDL cholesterolu v krvi (což snižuje krevní tlak), pečuje o pravidelné vyprazdňování a díky působení vlákniny chrání náš trávicí systém před vznikem hemoroidů a rakoviny.
I v malém množství jde o velmi sytou potravinu, takže ji ocení i milovníci redukčních diet.
Tipy k přípravě
Syrové červené fazole je třeba přes noc namočit do cca dvojnásobného množství studené vody. Pokud vás fazole nadýmají, před vařením vodu vyměňte a přidejte po snítce saturejky nebo bazalky. Pomoci může i pár kousků mrkve, které je však před konzumací nutné vyhodit. Červené fazole jsou velmi dobré i konzervované, a jsou navíc po ruce okamžitě, takže vám příprava jídla zabere jen pár minut. Další možností je uvaření většího množství těchto luštěnin najednou a uložení přebytků do mrazáku. Pobytem zde nijak neutrpí a jejich použití v receptu je otázka chvilky.
Fazolová polévka z červených fazolí – recept
Hledáte recept na vydatné hlavní jídlo nebo chutnou večeři? Pak máme pro vás ideálního kandidáta.
Ingredience:
- dva hrnky červených fazolí
- 1 hrnek mražené kukuřice
- 1 mrkev
- 4 středně velké brambory
- 1 lžička mleté červené papriky
- 2 lžíce oleje
- 2 lžíce hladké mouky
- 1 hrst petrželové natě
- 2 bobkové listy
- 2 špetky soli
Postup:
Fazole, které jsme si namočili den předem uvaříme společně s bobkovým listem. U konzervovaných nebo mražených tento krok odpadá.
Mezitím oloupeme brambory a oškrábeme mrkev a obojí nakrájíme na menší kostičky. Když jsou fazole skoro měkké, přidáme k nim nejdříve mrkev a po 3-4 minutách i brambory. Zatímco se bude zelenina vařit, připravíme si jíšku s červenou paprikou, jednoduše tak, že rozpálíme olej, přisypeme na něj mouku a papriku a chvíli mícháme, aby lehce zhnědla. Rozhodně ne déle, jinak paprika zhořkne. Hotovou jíšku rozmícháme se studenou vodou a vmícháme do polévky. Jíšku s červenou paprikou není příliš dobré připravovat předem, chuť koření velmi rychle vyprchá a není to ono.
Nakonec skoro hotovou polévku dochutíme solí a přidáním nasekané petrželové natě a mražené kukuřice. Necháme projít varem a servírujeme. Fazolová polévka z červených fazolí chutní nejlépe s čerstvým pečivem nebo jen tak.